• 16. októbra 2023
  • blog

Od pätnástich sa jeho život točí okolo práce s mladými ľuďmi. Aké boli pre Jána Hudáčka dva roky v programe Teach Next?

V roku 2019 odštartovali svoju cestu v programe Teach Next, kde počas nasledujúcich dvoch rokov pracovali na zlepšovaní vzdelávacieho systému na Slovensku. V sérii krátkych medailónikov vám predstavíme našich čerstvých absolventov programu a nahliadneme do ich skúsenosti. Tentokrát sa dozvieme o Jánovi „Jayovi“ Hudáčkovi a jeho ceste programom Teach Next.

Kto je Ján „Jay“ Hudáček?

Vyštudoval učiteľstvo dejepisu a filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po škole ho živila kreatíva a marketing, pracoval ako freelancer v malej firmičke aj v korporáte, v zahraničí (Varšava) aj doma (Košice). Od pätnástich sa jeho život točí okolo dobrovoľníckej práce s mladými ľuďmi, väčšinou  v kresťanských kruhoch a platformách – lokálnych i celoslovenských. Jay je východniarsky lokálpatriot, ktorý väčšinu života prežil v malom okresnom mestečku neďaleko maďarských hraníc, v Trebišove, extrovert a priemerne talentovaný hudobník. Dva roky v Teach for Slovakia pre neho boli najlepšou a zároveň najnáročnejšou kariérnou skúsenosťou a tri dni po tom, čo v júni rozdal svojim siedmakom vysvedčenia, sa oženil.

Medzi jeho záľuby patrí akékoľvek umenie (azda okrem baletu), basket, tokajské víno, analytická filozofia a uspokojovanie vlastnej zvedavosti.

Kam nasledovali jeho kroky po ukončení programu

Po ukončení programu Teach Next sa Ján venuje práci v dvoch organizáciách, ktoré sú jeho srdcu blízke, a to v projekte Godzone a Teach, kde pomáha rozvíjať komunitu podporovateľov Teach Network.

Čo považuje za svoj najsilnejší zážitok?

Jeho najsilnejšie zážitky, ktoré si z dvojročného programu Teach Next odnáša, sa týkajú napĺňania vízie programu: „Aby každé dieťa malo šancu z živote uspieť“. Veľmi rád spomína na momenty, kedy jeho žiaci a žiačky zažili úspech na doučovaniach po škole, kedy prekonávali samých seba a keď zisťovali, že aj oni to môžu dokázať.

Aká bola jeho najväčšia výzva a na čo je najviac hrdý?

Jeho najväčšia výzva počas programu nemala ďaleko od výziev jeho detí – prekonávať seba samého, byť zodpovedný a konzistentný.  Najviac hrdý je na to, keď robí veci dobre (a tiež, keď robí dobré veci).

A na záver – jeho obľúbený výrok/motto:

,,Keď si poviem, že dačo spravím, tak 8 hodín je zrazu fakt dlhá doba. A dá sa za ňu stihnúť, kámo, všetko.” (Adam D., facebookový chat, 22:15)
A druhým obľúbeným je Rim 8:28.