• 9. októbra 2023
  • blog

Program iba pre učiteľov či dobrovoľnícka aktivita: Aké sú najčastejšie mýty o Teach Next a kde je pravda?

Žijeme vo svete plnom množstva rôznych informácií a zdrojov, v ktorých je občas ťažké sa vyznať. Výnimkou nie je ani program Teach Next, a preto sme si v tomto blogu pripravili zrhnutie tých najčastejších mýtov ohľadom nášho programu, s ktorými sa stretávame.

V tomto článku ich uvádzame na pravú mieru a meníme mýty na fakty.

1. Teach Next je program výhradne pre učiteľov, resp. absolventov pedagogických fakúlt

Toto nie je tak celkom pravda. Samozrejme, do programu sa môžu prihlásiť aj pedagógovia, avšak štúdium na pedagogickej fakulte, prípadne skúsenosti zo školstva, nie sú podmienkou zapojenia sa do programu – práve naopak. Do nášho programu aktívne hľadáme absolventov akejkoľvej fakulty a odboru, od politických vied až po informačné technológie, ktorí majú záujem sa rozvíjať, makať na sebe a zároveň prispievať svojou troškou k zlepšeniu vzdelávacieho systému na Slovensku.

2. Teach Next je dobrovoľnícka/voľnočasová aktivita pre ľudí, ktorí sa chcú osobnostne rozvíjať

Jednoznačne nie je žiadnym mýtom, že Teach Next ti pomôže rozvinúť tvoje silné stránky a veľakrát objaviť tvoj skrytý potenciál, ktorý naši účastníci rozvíjajú ďalej aj po absolvovaní dvojročného programu. Avšak, mnohokrát sa stretávame s mylnou predstavou, že ide iba o akési tréningy či workshopy.

TeachNext ti ponúka prácu na plný úväzok v roli pána učiteľa/pani učiteľky na jednej z našich partnerských škôl. Takže nejde o žiadnu dobrovoľnícku či voľnočasovú aktivitu, u nás získaš reálnu prácu a k nej ďalšie benefity vo forme už spomínaných workshopov, tréningov a iných vzdelávačiek, plus osobného mentora a komunitu ľudí, ktorí ti dajú svoju plnú podporu.

3. Hlavným cieľom Teach Next je, aby nenastával odliv mozgov a študenti zostávali po absolvovaní VŠ na Slovensku

Víziou Teach Next je, aby raz všetky naše deti mali šancu v živote uspieť. Stav nášho vzdelávacieho systému je totižto v núdzi a jasne na to poukazuje aj fakt, že na vedomosti z matematiky má u nás rodinné zázemie najväčší vplyv zo 70 krajín sveta alebo že až 32% mladých nerozumie čítanému textu a preto im vo vyššej miere hrozí chudoba a úžera či kriminalita.

Teach si za cieľ kladie budovať komunitu ľudí, ktorí spoločne pracujú na zmenách v školách, ale i mimo nich. Samozrejme, sme radi, ak sa naši absolventi rozhodnú zostať na Slovensku a pridať sa k nám pri dosahovaní tohto cieľa, nakoľko naše školstvo a deti si zaslúžia šikovných mladých ľudí na miestach, na ktorých je to najviac potrebné.

4. Keď sa prihlásim do programu, budem hneď hodený/á do vody a začnem učiť

Prvým krokom tejto cesty je nezáväzná registrácia, ktorá vedie ku krátkemu informačnému stretnutiu s jednou z našich recruiteriek, ktoré ti rady vysvetlia čo všetko ťa čaká ak by si sa chcel/a prihlásiť do programu.

Ak úspešne absolvuješ celý výberový proces, ktorý pozostáva z prihlášky, assessment centra a osobného pohovoru, dostaneš pracovnú ponuku a pozvánku do leadership programu.

Ešte pred tým ako nastúpiš do školy, čaká ťa 6 týždňový Basecamp, ktorý pozostáva z teambuldingov, školení a odborných debát, letnej školy a stretnutia s komunitou Teach Network.

Náš proces je naozaj premakaný a nikdy nebudeš úplne sám – počas celého trvania programu budeš mať svojho osobného mentora*ku a zároveň sa budeš stretávať s ďalšími účastníkmi*čkami a komunitou Teach a na rôznych vzdelávačkách a podujatiach.

5. Ak sa chcem zapojiť do programu, musím byť čerstvým absolventom

V Teach Next nemáme stanovenú vekovú hranicu a veľmi radi medzi nami privítame rovnako čerstvých absolventov vysokých škôl, ako aj ľudí z praxe, ktorí už za sebou majú niekoľko rokov skúseností.

6. Teach Next sa zameriava iba na deti z marginalizovaných rómskych komunít

Ako hovorí aj naša vízia, chceme, aby jedného dňa mali šancu uspieť všetky deti, a teda v našom programe sa na škole stretnete so žiakmi z rôznych prostredí. Medzi našimi partnerskými školami je množstvo základných, ale aj stredných škôl, medzi ktorými sú sídliskové školy v hlavnom meste, ale aj malé spádové školy v obciach na východe Slovenska.

7. Na zapojenie do programu nepotrebujem angličtinu, lebo je to na program na Slovensku

Aj keď náš program pôsobí iba v rámci škôl na Slovensku, Teach je súčasťou globálnej organizácie Teach for All, a teda jednou z podmienok zapojenia sa do programu je anglický jazyk na úrovni B2.

Počas tvojho pôsobenia v programe absolvuješ niekoľko tréningov v angličtine alebo sa stretneš s materiálmi v tomto jazyku, takže pokiaľ rozumieš aj zložitejším čítaným textom a vieš sa po anglicky v pohode dorozumieť, nebudeš mať žiaden problém.

8. Teach Next mi nemá čo ponúknuť

Tu si dovolíme nesúhlasiť, lebo veríme, že program Teach Next ti vie ponúknuť veľmi veľa. Okrem osobného a profesijného rozvoja, v rámci ktorého si rozvinieš svoje líderské schopnosti, priučíš sa efektívnej komunikácii, zorientuješ sa v oblasti projektového manažmentu, zlepšíš svoje zručnosti v rámci problem solvingu a hlavne budeš mať prácu, ktorá ti dá zmysel a pomocou ktorej zanecháš za sebou stopu v srdciach detí a pomôžeš zvýšiť ich šance v živote naozaj uspieť.